آشنایی با معماری برج آزادی

آشنایی با معماری برج آزادی

برج آزادی یکی از نماد های شهر تهران است که درسال ۱۳۴۹خورشیدی به دست معمار ایرانی حسین امانت بانام برج شهیاد آریا مهربه دستور فرح پهلوی برای یاد بود جشن های۲۵۰۰سال شاهنشاهی ایران در میان میدانی به نام میدان شهیاد(آزادی)طراحی وساخته شد این برج پس ازانقلاب۱۳۵۷به نام(برج آزادی)معرفی گردیداست.

برج آزادی در ایران نمونه ای ازنماد ونشانه های شهری است که معماری شاخص آن تلفیق طاق های معماری پیش از اسلام(دوری هخامنشیان وساسانیان)وبعد از اسلام وتبدیل آن به نمادی زیبابه لحاظ معماری است.

در این طرح معمار حتی به جزئیات اجرای بنا ونحوی چیدمان سنگ های نما دقت وامری مبذول داشته تا درنهایت جز جز اجرابه کل واحد بدل گردند.

آشنایی با معماری برج آزادی

نماد شناسی ایرانی میان تاریخچه برج آزادی به سال۱۳۴۵خورشیدی برمیگردد.

دراین سال طرح حسین امانت طراح مهندسی معماران ایرانی به مسابقه گزاشته شد ودر پایان برنده وبرای ساخت برگزیده شد.حسین امانت دانش آموخته ی دانشگاه تهران دانشکده هنرهای زیبایی بود.

بر ج آزادی پس از ۲۸ماه کاردر۲۴دیماه۱۳۵۰بانام برج شهیاد به بهره برداری رسید.

برروی اسکناس۲۰۰ریالی عکس پهلوی دوم (رضا شاه)ودر پشت اسکناس نگار یاد بود شهیاد آریامهر دیده می شود.

آشنایی با معماری برج آزادی


آشنایی با معماری برج آزادی

زمینی که به این طرح اختصاص یافت، در تقاطع محور شرقی- غربی اصلی تهران، بلوار آیزنهاور که به فرودگاه منتهی می‌شد با جاده خاکی شمال به جنوب قرار داشت، که آن زمان سه راه فرودگاه نام داشت و پونک را به امامزاده داوود متصل می کرد. این مسیر بعدها به بزرگراهی که تهران را به ساوه متصل می کند، تبدیل شد. ۳۷۵،۱۲۲ مترمربع زمین که برای طرح درنظر گرفته شد، آن را به یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های دنیا تبدیل می کرد. سایت پروژه بیضی شکل بود و می بایست بزرگ‌ترین میدان تهران باشد. در حال حاضر ۷۰‌هزار متر‌مربع از این زمین به مسیر سواره و ۵۰‌هزار‌مترمربع دیگر به محوطه‌سازی پیرامون اختصاص یافته است.

آشنایی با معماری برج آزادی

 همهء رهبران جهان، رئیس‌جمهورها و پادشاهان، دانشمندان ایرانی و بسیاری از شخصیت‌ها به این مراسم دعوت شده بودند و چون اغلب آن‌ها از فرودگاه مهرآباد وارد می‌شدند، برج شهیاد، می‌بایست به عنوان  دروازه ورودی شهر تهران عمل کند واگر معماری آن می توانست مفهوم نمادین تاق پیروزی را که مقرر شد.

آشنایی با معماری برج آزادی
سه اسکیس صدری برای برج شهیاد

برای خرید فایل word  آشنایی با معماری برج آزادی که در آن توضیحاتی راجع به طراحی٬ساخت پروژه می باشد می توانید با پرداخت مبلغ ۳۷۰۰ تومان فایل را دانلود کنید.

پرداخت با کلیه کارت های بانکی کشور

بر روی خرید کلیک کنید.

 

مکان معمار

پست بعدی

پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی بوشهر

س دسامبر 25 , 2018
پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی بوشهر نوع اقلیم در سواحل گرم و مرطوب می باشد. حداکثر مطلق دمای استان بالاتر از ۵۰ درجه سانتیگراد و حداقل مطلق درجه حرارت به کمی کمتر از ۰ درجه سانتیگراد می رسد. میانگین دمای سالانه بوشهر حدود ۲۵ درجه سانتیگراد است.
پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی بوشهر