بلوک شیشه ای

بلوک شیشه ای 

 بلوک شیشه‌ای یا گلاس بلاک به قطعاتی گفته می‌شود که از جنس شیشه ساخته می‌شوند. این قطعات جنبه تزئینی دارند و نمی‌توان از آنها به‌عنوان بلوک‌های سازه‌ای در سازه‌های بنایی استفاده کرد. برای اتصال آنها معمولاً به‌جای ملات از چسب استفاده می‌شود.

بلوک شیشه ای

بلوک‌های شیشه‌ای از دهه ۱۹۰۰ ساخته شدند و بیشتر برای تأمین نور طبیعی ساختمان توسط دیوارها کاربرد دارند. این نوع آجر در کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، ایتالیا، لهستان، ترکیه، اندونزی، تایلند، چین و آمریکا تولید می شود ولی تاکنون چنین تولیدی به شکل انبوه در ایران انجام نگرفته است. آجرهای شیشه‌ای مزایای بسیار و کاربردهای خاص نسبت به آجرهای سنتی دارند و به همین دلیل بازار جهانی بسیار خوبی را به دست آورده و روزبه‌روز مصرف آن بیشتر می‌شود. این محصول در سال‌های اخیر در بازار ایران جای باز نموده به‌طوری‌که در حال حاضر عمدتاً از کشورهای اروپایی وارد و در بازار مصالح ساختمانی عرضه می‌گردد.

کاربردبلوک شیشه‌ای

حامد شادلو، مدیرعامل شرکت بلوک شیشه‌ای دیامونددرباره  انواع بلوک‌های شیشه‌ای به خبرنگار پیام ساختمان گفت: بلوک‌های شیشه‌ای در انواع رنگ‌ها و طرح‌های مختلف و با ابعاد متفاوت ارائه می‌شوند که به‌صورت کلی می‌توان آنها را به دسته‌های بلوک‌های شیشه‌ای مات، طرح‌دار، شفاف، توپر، ایمن یا ضد آتش تقسیم کرد.

وی افزود: از این محصول برای پارتیشن‌بندی داخل ساختمان،دفاتر اداری، فضای بین سرویس‌ها،رختکن‌ها،فضای بین دوش و روشویی،اُپن،نمای ساختمان،ایجاد نورگیر در حریم همسایه‌ها، راه پله‌ها، دیوار استخرها، بین در‌های ضد سرقت، سقف‌ها،کف‌ها و…استفاده کرد.

جهاندوست، مدیرعامل شرکت یکتا ستاره فیروز درباره کاربرد این محصول به خبرنگار پیام ساختمان گفت: این بلوک‌ها دومنظوره است و می‌تواند در دکوراسیون داخلی و نیز کف ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

مزایا

به گفته شهنواز که بازرگان است و این محصولات را از چین وارد ایران می‌کند،مقاومت بلوک‌های شیشه‌ای ۷برابر بلوک سیمانی و ۴ برابر بیشتر از آجر است. این محصول ۱۰۰ درصد عایق گرما و سرما و رطوبتی و۹۹درصد عایق صوتی هست چون در فضای بین شیشه‌ها از گاز استفاده شده است.

جهاندوست نیز در مورد مزایای بلوک‌های شیشه‌ای گفت: امکان استفاده در جداسازی فضاهای داخلی با حفظ روشنایی کافی،افزایش فضای مفید داخلی به‌واسطه ضخامت دیواره ۸ سانتیمتری،سبک بودن دیوار ساخته‌شده در مقایسه با دیوارهای آجری سنتی،امکان به‌کارگیری طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در یک یا چند دیوار بنا بر هر نوع سلیقه، سادگی و سرعت عمل بالا در نصب و به‌کارگیری آجر شیشه‌ای در مقایسه با آجرهای سنتی از جمله مزایای این محصولات است.

شادلو درباره مزایای بلوک‌های شیشه‌ای به خبرنگار ما گفت:قیمت تمام‌شده دیوار شیشه‌ای نسبت به سایر محصولات سنتی بسیار پایین‌تر است. همچنین نظافت و تمیزی دیوار شیشه‌ای به‌راحتی تنها با یک دستمال نمدار و برای سالیان طولانی انجام می‌شود.

نسل جدید بلوک‌های شیشه‌ای

مدیرعامل شرکت یکتا ستاره فیروز درباره محصولاتشان گفت: نسل جدید بلوک‌های شیشه‌ای توسط شرکت ما اختراع‌شده و نصب و  نوع جنس آنها با بلوک‌های شیشه‌ای که در بازار هستند متفاوت است. جنس آنها به‌گونه‌ای است که چند نوع پلیمر با هم مخلوط شده  و بحث شکنندگی شیشه‌ها نیز وجود ندارد.ضمن اینکه این محصولات به دو صورت نشکن و نیمه نشکن است که نیمه نشکن در فضای داخل ساختمان و پارتیشن‌هایی که در داخل ساختمان است مورداستفاده قرار می‌گیرد و نوع نشکن هم در فضای بیرون ساختمان و هم در کف پارکینگ قابلیت استفاده دارد.

وی ادامه داد:مشکلی که قبلاً در رابطه با بلوک‌های شیشه‌ای وجود داشت این بود که در هنگام حمل حدود ۶ درصد از آنها می‌شکست و پرتی وجود داشت اما در حال حاضر پرتی آن به صفر رسیده است.یکی دیگر از مزایای بلوک‌های شیشه‌ای وزن آن است که در کاهش وزن ساختمان خیلی مؤثر است.در حال حاضر سایز بلوک‌های جدید ۲۰ در ۲۰ است و نیاز به اسپیسر و بندکشی و پودر و سیمان ندارد و با چسب سیلیکون می‌توان آن را نصب نمود و نیاز به تخصص خاصی ندارد.

برندهای برتر

به گفته اکثر تولیدکنندگان در ایران تنها برند تولیدکننده بلوک شیشه‌ای کاوه است و بازرگانان محصولات بیشتر را از کشورهای اروپایی و چین وارد می‌کنند.

 جهاندوست دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: به دلیل تعرفه‌ای که در واردات مواد اولیه وجود دارد تفاوت قیمت زیادی بین محصولات ایرانی و خارجی وجود دارد به‌گونه‌ای که قیمت محصولات خارجی دو برابر محصولات ایرانی است.

تفاوت تایل شیشه‌ای و بلوک شیشه‌ای

جهان دوست درباره تفاوت کاشی شیشه‌ای با بلوک شیشه‌ای گفت: کاشی دست‌ساز است و دوجداره نیست  و هزینه بالاتری نسبت به بلوک شیشه‌ای دارد.تنها حسن آن نسبت به بلوک‌های شیشه‌ای  ترکیب رنگ آن است که تنوع رنگی بالاتری دارد.بلوک شیشه‌ای عایق هم هست اما کاشی شیشه‌ای چنین عملکردی ندارد.

منبع : پیام ساختمان

مکان معمار

پست بعدی

Algorithmic Architecture

س ژانویه 2 , 2018
Algorithmic Architecture What should be the exact scope of the computer’s involvementwith architectural design? This question has been presentsince the beginning of computer aided architecture.It played, of course, a fundamental role in the firstreflections and experiments regarding a possible computedor cybernetic architecture in the 1950s and 1960s.It did not disappear […]
Algorithmic Architecture

ممکن است بپسندید