غریق هنر روح پرور . . .

غریق هنر روح پرور . . .
غریق هنر روح پرور . . .

نکته ای که عنایت به آن برای همه ادبیان هنر دوست و هنرمندان ادب پرور سودمند است همانا این است که : گرچه قالب هنرهای پیروان ( بودا) و (برهمن ) در جامه تجسیم و مجسمه های بی روح خلاصه می شود  و نیز اکثر هنرهای حامیان مسیح پیروان عیسی  (ع)  در کسوت سنگ تراشی و پیکران بی جان خاتمه می پذیرد ، لیکن بخش مهم هنر پیروان قرآن و حامیان اعجاز کلامی آن در ترسیم ، تصویر ، تمثیل ، تشبیه های سمعی و بصری و بدون تجسیم متبلور می شود که پیام خاص خود را به همراه دارد تا همگان ضمن بهره بری از هنر قرآن ، در دریای مواج آن غوص کنند ، بدون دغدغه غرق شدن و از شنای در آن آاب حیات بدون آنکه گرفتار خفگی شوند ، لذت ببرند . اگر هنرمندی از رهگذر صوت حسن و نغمه غم زدا یا تصویر و ترسیم وتمثیل روح پرور ، پیامی به گوش منتظران ندای غیب برساند و از کنگره عرش ، صفیر آشنایی به سمع مشتاقان کوی وصال واصل کند و در نتیجه ، گروهی را در دامن شرع مقدس به واجب ومستحب  تربیت کرده و از حرام و مکروهرهایی بخشد ، همانا هنرپرور اسلامی است.

نویسنده:آیت الله جوادی آملی

غریق هنر روح پرور . . .

دانلودمقاله

رمز فایل : memarplace.ir

مقاله زیر را نیز می توانید مطالعه کنید :

بر روی لینک زیر کلیک کنید .

چکیده مقالهThe essential importance historical urban structures:

بافت های تاریخی علاوه بر اینکه بخشی از مناطق و محلات شهرها را تشکیل می دهند روایتگر ویژگی های هسته اولیه ی شهرها و همچنین بیانگر یاد و خاطره فرهنگ و آداب و سنن ساکنین آنها می باشند.
مطالعه ی این بافت ها نشان می دهند که ما در گذشته چه تمدن ونظام ارتباطی و شهروندی داشته ایم و از این حیث یک سرمایه ملی در زمینه اجتماعی و فرهنگی به حساب می آیند.

اما متاسفانه امروزه به دلیل عدم توجه کافی به بافت های قدیمی این مناطق در معرض خطر تخریب واقع شده اند و در بعضی موارد سکونت گاه مردم تهیدست گردیده اند. دراین مقاله سعی برآن شده به اهمیت و ضرورت مطالعه این بافت ها از جنبه های فرهنگی، اقتصادی، مصالح کاربردی و شرایط اقلیمی پرداخته شود و در پایان راهکارهایی جهت رفع مشکل این بافت ها ارائه گردد.

مکان معمار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گفتاری در باب معماری داخلی و فضامندی

ج جولای 1 , 2016
چکیده: طراحی داخلی در طول تاریخ به واسطه میزان دانش انسان ، شناخت مسائل فنی ، مصالح و امکانات صورت های مختلفی یافته است. مثلاً کندها ، که جزء اولین دخل و تصرفات بشر در طبیعت بوده است را می توان جزء نخستین فضاهای داخلی دانست . این فضاها دهلیزهایی […]
گفتاری در باب معماری داخلی و فضامندی