نگاهی به رویکرد نوین معماری در عصر اطلاعات

مقاله نگاهی به رویکرد نوین  معماری در عصر اطلاعات

 

نگاهی به رویکرد نوین معماری در عصر اطلاعات
نگاهی به رویکرد نوین معماری در عصر اطلاعات

نگاهی به رویکرد نوین معماری در عصر اطلاعات:

به اذعان بسیاری از صاحب نظران ، از سال های پایانی قرن ۲۰به این سو به ویژه از آغاز هزاره سوم ، عصری نو در تاریخ بشریت آغاز گشته است . امروزه ما در جهانی زندگی می کنیم که در آن اطلاعات و فناروی دیجیتال ، با اقتدار ، تمام قلمروهای مختلف از قبیل اقتصاد، آموزش، فرهنگ و …را تحت تاثیر خود قرار می دهد .
مهمترین ویژگی این دوران جدید که آن را عصر اطلاعات یا عصر انفورماتیک نامیده اند ، گسترش شبکه های اطلاعایت در ایجاد جهانی و پیشرفت شگفت انگیزفناوری اطلاعات است . انقلاب تکنولوژیک جدیدی که از اواخر قرن ۲۰ با محوریت فناوری های اطلاعاتی آغاز شده است ، با سرعتی شتابان در حال شکل دهی مجدد ساختارهای بنیادین اجتماعی و به تبع آن اثرگذاری بر تمامی پدیده های جهانی می باشد . معماری نیز به عنوان یکی از مهمترین پدیده های اجتماعی انسانی از تاثیرات انقلاب اطلاعاتی یادشده به دور نمانده است . پیدایش سیستم های ارتباطات الکترونیکی و اطلاعاتی و ایجاد جامعه شبکه ای باعث شده مفهوم فضایی برخی کارکردهای زندگی روزمره همچون کار، خرید ، تفریح، آموزش و … دگرگون شود که این امر به نوبه خود موجب تغییر خصوصیات فضاهای معماری و ارائه تعریف جدیدی از فضا و مکان در جامعه نوین اطلاعاتی گشته است . آنچه که امروز تحت عناوین مختلفی همچون فضای سایبر یا واقعیت مجازی مطرح می گردد ، بازتاب تغییرات ایجاد شده در مفهوم فضا و مکان می باشد که به ارائه تعریف نوینی از معماری (از نظر فرم ، کارکرد ، فرآیند و ارزش) انجامیده است .

مقاله نگاهی به رویکرد نوین  معماری در عصر اطلاعات

دانلود مقاله نگاهی به رویکر معماری در عصر اطلاعات

شما می توانید مقالات خود را در سایت ما به اشتراک بگذارید. برای ارتباط با ادمین با این ایمیل در ارتباط باشید .

memarplace@gmail.com

Memarplace@:Telegram

سایت مکان معمار سایت جامع مسکن ایران

دانلود مقاله

رمز فایل :memarplace.ir

مکان معمار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

یک کتاب در یک مقاله.......

چ جولای 6 , 2016
چکیده مقاله: باربارا برند باستان شناس و متخصص هنر اسلامی است. وی در کتاب هنر اسلامی با نگرش خاص خود کار هنرمندان اسلامی، از معماران گرفته تا کاشی کاران و شیشه سازان و فلزکاران و پارچه بافان و قالی بافان و نقاشان،  را بررسی می کند. کتاب از حیث جغرافیایی […]
یک کتاب در یک مقاله.......